Welcome to our Carnivore / Ketovore / Keto Online Community!
Welcome to Carnivore Talk! An online community of people who have discovered the benefits of an carnviore-centric ketogenic diet with the goal of losing weight, optimizing their health, and supporting and encouraging one another. We warmly welcome you! [Read More]
- Replies 16
- Views 436
- Created
- Last Reply
Most Popular Posts
-
-
We are in this current discussion. My wife just did a 30 day carnivore stint and for now, it is just not her cup of tea. My son does it on and off and his wife is not interested. We live next door to
-
In my opinion, anyone on the carnivore diet that has the means to do so should be buying their beef this way. Its not about the quantity, its about the quality. Store beef tastes and acts nothing li
Here's the question.... Who of you Carnivores would consider purchasing beef off a ranch, rather than out of a grocery store?
???
Last year the wife and I purchased 1/2 a beef from a local rancher. It was processed nicely and it has taken us a year to eat it all up. This year, due to us going Ketovore and eating so much more Beef, we opted to purchase a whole calf. The Angus calf just went to the processor, is 16 months old and weighs 1,100 live weight. It was completely milk/grass raised until the last 30 days, when it was given a diet of Meadow Hay and Cracked Corn, which will boost the fat content.
After processing and paying for the calf, it will cost me $5.45 a lb for everything. Yep, that is a lot of money up front, but everyone on this forum knows the cost of Beef at the store these days.
Sam's Club Pricing this week.........
Tenderloin is $20 a lb
Ribeye is $15 lb
Sirloin is $10 a lb
Hamburger is $4.79 a lb for Organic, non-Antibiotic.
Oh... my Ranch raised steer is Organic, non-Antibiotic.... So check those prices at Whole Foods!!!!!!
Also, when you buy a beef and have a local processor kill and package your meat, you get to choose the cuts you want. And you get to choose the fat percentage of your hamburger. We opted for 85/15 for our hamburger.
Like I said, we have to pay north of $3,500 for a full beef, but there is two of us and that only amounts to about $150 a month per person for a year.
And here is the BIG DEAL... We know how that calf was raised and fed and processed.
PS... the other cool thing is... you can request all of the big bones and you can make your own Bone Broth.