Welcome to our Carnivore / Ketovore / Keto Online Community!
Welcome to Carnivore Talk! An online community of people who have discovered the benefits of an carnviore-centric ketogenic diet with the goal of losing weight, optimizing their health, and supporting and encouraging one another. We warmly welcome you! [Read More]
- Replies 13
- Views 706
- Created
- Last Reply
Most Popular Posts
-
I'm definitely saving money on this way of eating. Around here, eggs are cheap and ground beef is reasonable. They are satiating and so I am not snacking all day long on process junk that just keep fu
-
I quite coffee out of desperation in summer 2019. The medical insurance I elected in January of that year REFUSED to pay for my ulcerative colitis meds, which without insurance costs around $2000 USD/
-
I've been saving a lot of money since on carnivore. No more buying crackers, cookies, chips, canned beans, granola bars, heaps of vegetables, brownie mix, bread, etc, etc. I look for discounted
Featured Replies
Featured Content
Important Information
We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.
Off the top of my head, I said YES! The first three or four weeks or so as I stocked up and looking for deals the grocery bill definitely went up. With the ever-increasing price of meat these days one would be hard press to say it is 'cheaper'. Again, this is my personal experience, so it may just apply to me.
A Mountain Dew in our area is $2.50 thereabouts and a Little Debbie cake is around $1. I was at three or four Dews per day, two Little Debbie snack cakes and whatever fast food joint I hit for breakfast, maybe another $7-8.
Four Dews at $10, two cakes at $2 and a breakfast combo for $7-$8. That is nearly $20 a day I am not spending. If I get really critical I can minus the drink mixers which work out to a dollar a day. I didn't eat breakfast like that every day, but it was close. For ballpark math I will say 15 days out of the month. $10 a day on drinks and snacks is nearly $300month another $120 in fast food. I mentioned before I was 306 on a dumpster diet. That works out to ballpark math of around $400 a month to spend on meats.
Four hundred added to the not having to buy vegetables and sauces and deserts and soft drinks........
It might be cheaper.
Again, I am new and only five weeks or so in, so all this is new to me. Maybe the carnivore diet is clearing some of the brain fog or maybe I am just cheap as crap and can see where the dollars go. Not sure.
Scott